Křížová cesta od Joži Úprky

Ve vyškovském kostele Nanebevzetí Panny Marie je nainstalován soubor obrazů Křížové cesty, který namaloval moravský malíř a grafik, impresionista Joža Úprka (*1841, +1940). Jedná se o kopii původní křížové cesty malované ak. malířem Josefem Führichem v letech 1844-1846. Originál těchto obrazů visí v kostele sv. Jana Nepomuckého ve Vídni. Namalování kopie obrazů křížové cesty u Joži Úprky objednaly a také zaplatily sestry Karolina a Marie Vyroubalovy z Vyškova. Obrazy byly do kostela instalovány během let 1892 - 1898.

V současnosti probíhá restaurování těchto obrazů ak. malířkou Renatou Bartoňovou. Hotovo je již 9 zastavení Křížové cesty. Zbývající budou dokončena během roku 2020.

Na restaurování obrazů Křížové cesty se finančně podílí Ministerstvo kultury ČR.